Yaşlılarda K vitamini Eksikliği Yatağa Bağımlılığı Arttırabilir.

Yaşlılarda K vitamini Eksikliği Yatağa Bağımlılığı Arttırabilir.

Jean Mayer USDA İnsan Beslenme Araştırması tarafından yürütülen bir araştırmaya göre;

“düşük K vitamini seviyeleri yaşlı erişkinlerde hareketlilik sınırlaması ve engellilik riski ile ilişkilidir. Yaşlılıkta hareketliliği ve bağımsızlığı korumak için göz önünde bulundurulması gereken yeni bir faktördür”. (Tufts Üniversitesi’nde Yaşlanma Merkezi)

Araştırmacılar;  düşük k vitamini seviyesinin yavaş yürüme hızı ve yüksek osteoartrit riski ile ilişkili olduğunu ileri sürdü. Araştırmada düşük i K vitamin değerleri olan yaşlı erişkinlerin mobilite sınırlaması (1.5 kat daha fazla risk )  ve sakatlanma, yatağa bağımlılık olasılığı yaklaşık 2 kat  daha yüksek bulundu. Kadın ve erkeklerde oran değişmedi. Araştırmada yaklaşık yüzde 40’ı siyah olan ve 70-79 yaşları arasındaki 635 erkek ve 688 kadının verileri kullanılmıştır. Katılımcılar her altı ayda bir ve yaklaşık 10 yıl boyunca değerlendirilmiştir.

Yapılan bir çok araştırma yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artan kalp hastalıklarının, inmenin, kemik erimesinin, alzheimer hastalığının K vitamini ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Yağda eriyen vitaminlerden biri olan K vitamini genellikle vücutta bağırsak bakterileri tarafından sentezleniyor.

K vitamininin temel görevi, protrombin üretimine yardımcı olmaktır. Protombin, kemik metabolizmasında ve kan pıhtılaşma sürecinde görev alan oldukça önemli bir proteindir. Ayrıca kalsiyum birikimini düzenler, kemik kalsifikasyonunu destekler, kan damarlarında ve böbreklerde kalsiyum birikimini önler. Yani vücudumuzdaki kalsiyum miktarını dengeler.

K vitamini eksikliği, safra kesesi, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kan seyrelten ilaç ve antibiyotik kullanımı, uzun süreli bilinçsiz diyet yapılması gibi durumlarda ortaya çıkıyor.  Aşırı miktarda alınan K vitamini, depolandığı organ karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olabiliyor ve kanama, pıhtılaşma problemlerine neden olabiliyor.

KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190613103124.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Fhealthy_aging+%28Healthy+Aging+News+–+ScienceDaily%29

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir