Oğlunun Hazırladığı Diyetle, Hafızasını Geri Kazandı

Oğlunun Hazırladığı Diyetle, Hafızasını Geri Kazandı

Manchester Evening News’in raporuna göre ; Üç yıl önce Mark Hatzer, 82 yaşındaki annesi Sylvia’nın demans belirtileri göstermeye başladığını farketti, Sylvia’nın hastalığı oğlunu tanıyamayacak kadar ilerledi ve hastaneye kaldırıldı. 82 yaşındaki annesi demans belirtileri göstermeye başlayınca 1987 yılında kaybettiği babası gibi annesini de kaybedeceğini düşünerek demansla mücadele edebilmesi için annesine özel bir diyet uygulamaya başladı. Yaptığı detaylı araştırma sonucunda Mark, Akdeniz ve çevresindeki ülkelerde demansın daha az görüldüğünü farketti. Annesine Akdeniz ve çevresindeki ülkedeki insanların yediği yiyeceklerle bir diyet hazırladı.

“Bu bölgede balık tüketildiğini herkes bilir. Öte yandan yabanmersini, çilek, fındık ve ceviz de en çok tüketilenlerden. Bunların beyne iyi geldiğini düşündüm”

Sylia brokoli,çilek,fındık,balık, yulaf, tatlı patates, yeşil çay ve siyah çikolata tüketmeye başladı, bir anda olmasa da diyetine sadık kalmasının üstünden aylar geçtikten sonra hafızası güçlenmeye başladı. Anne ve oğul birlikte bilişsel egzersizler, sosyal gruplarda insanlarla buluşmak ve pedal çevirme aleti ile egzersizler yaptı.

“Elbette bir gecede olmadı. Aylar sonra sonucu ancak görebildik. Doğum günlerini hatırlamaya ve eskisi gibi davranmaya başladı. Daha fazla tetikteydi ve daha fazla ilgiliydi. İnsanlar teşhis koyulduktan sonra hayatlarının bittiğini düşünüyorlar. İyi ve kötü günleriniz olacak ama hayatınız sona ermeyecek”

Britanya Alzheimer Derneği, Sylvia’nın beslenme sonucu gösterdiği ilerlemeden oldukça fazla söz etti. Alzheimer’s Society’deki önde gelen araştırmacılardan Doktor Doug Brown, diyetin demansa yakalanma veya belirtilerini azaltma riskini ne kadar etkilediği hakkında net bir yorum yapabilmek adına hala sürmekte olan bilimsel araştırmaların sonuçlarını beklediklerini söyledi. Kraliçe Elizabeth, Mark’ın ve Sylvia’nın yaptığından o kadar etkilendi ki onları konuk etti.

Haberin içeriğine ; https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/mums-dementia-bad-kept-hospital-14557468?_ga=2.256075403.1241475330.1569589995-431636406.1569589995   linkten ulaşabilirsiniz.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için hekiminize başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir