Menopoz Yaşı, Yaşlanma ve Genetik

Menopoz Yaşı, Yaşlanma ve Genetik

Kuzey Amerika Menopoz Derneği (NAMS) dergisi Menopause’da yayınlanan bir araştırmaya göre Annenizin menopoza girme yaşı, size menopoza girme yaşınız hakkında bilgi verebilir.

Menopoz, kadın üreme fonksiyonlarının sona ermesi ve adetten kesilme ile başlayan fizyolojik bir süreçtir. Adet görmeden itibaren 1 yıl veya üzerinde geri dönüşümsüz olarak kesilmesini ifade eder. Menopozda, yumurtalık fonksiyonlarının tükenmesi sonucunda gebe kalma yeteneği kaybolur.

Menopoz yaşının, sigara içme, kemoterapi ve yüksek vücut kitle indeksi gibi çeşitli koşullardan etkilenebilmesine rağmen, en çok aile öyküsünden etkilendiği kabul edilir. Bu nedenle, eğer anneniz erken yaşta menopoza girdiyse, sizin de erken yaşlarda menopoza girme ihtimaliniz bulunmaktadır.   Ayrıca araştırma sonuçları hakkında konuşan NAMS Genel Müdürü Dr. JoAnn Pinkerton’a göre; menopoz yaşının insan ömrü ile ilgili genetik bağlantıları olabileceğini göstermektedir. Erken menarş(ilk adet kanaması) ve geç menopoz (daha uzun üreme potansiyeli) daha yavaş yaşlanma ile ilişkili görünmektedir. Araştırma sonuçları 35-40 yaş üstü çocuk sahibi olan kadınların yaşam sürelerinin daha uzun olduğu yönündeydi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190612110127.htm

ScienceDaily, 12 Haziran 2019

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir