Vişne Suyu Uykusuzluğu Gidermeye Yardımcı mı ?

Vişne Suyu Uykusuzluğu Gidermeye Yardımcı mı ?

Amerikada yapılan bir çalışma sabah ve akşam 1 bardak vişne suyu içen yaşlıların ortama 84 dakika daha fazla uyuduklarını gösteriyor. Yaşlılarda iştahsızlık ve baş  dönmesi gibi sorunlara neden olan ve düşme riski yaratan uyku ilaçları yerine içinde doğal olarak melatonin bulunan vişne suyu tercih edilebilir mi ?

Ortalama 68 yaş civarındaki bireylerle yapılan araştırmada 2 hafta boyunca günde 2 defa vişne suyu veriliyor. Daha sonraki hafta ise vişne suyu içermeyen bir sıvı veriliyor. Sabah ve akşam Montmorency türü vişne suyu içenlerin, gece daha fazla (ortalama 84 dakika) ve daha iyi uyuduğu saptanıyor.

ABD ve Avrupa’da yetiştiriciliği en fazla yapılan vişne çeşidi olan Montmorency’nin uykuyu düzenleyen melatonin hormonu içerdiğini belirten bilim adamları ayrıca, vişnede bolca bulunan triptofan adlı amino asitlerin mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını da sağlayarak uyumaya yardımcı olabildiğine dikkati çekiyor.

Yaşıların yüzde 24’ünü etkileyen uykusuzluk sorununu gidermek için denenebilecek bir yöntem olan doğal vişne suyu diyabet hastaları için hekim kontrolünde kullanılmalı.

Kaynak: AA

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekimize danışınız.