Beynin mideyi yöneten bölümleri

Beynin mideyi yöneten bölümleri

Stres,  işsizlik, pandemi derken mide ülserlerinde de artış gözleniyor. Peki midenin beyin ile ilişkisi nedir ?

Araştırmacılar mide işlevlerini denetleyen beyin bölgelerini artık belirlediler. Bulgular stresin ülsere ve diğer mide barsak hastalıklarına nasıl katkıda bulunduğunu açıklayabiliyor.

Pittsburgh Üniversitesi’nden (Pennsylvania) David Levinthal ve Peter Strick;in yapmış olduğu araştırma şöyle;

Araştırmacılar kobayların midesine sinir hücrelerinin haritalanmasını sağlayan yani sinir hücrelerini enfekte eden kuduz virüsü  enjekte ediyor. )Kuduz virüsü birbiriyle bağlantılı sinir hücrelerinden (nöron) ilerleyerek herhangi bir organdan beyne doğru yol alabiliyor.) Midenin asitliğindeki değişmeler ülsere neden olan bakterilerin çoğalmasını etkileyebileceklerinden, bu beyin sinyalleri ülser geliştirme ihtimaline katkıda bulunuy düşüncesi ile harekete geçen araştırmacılar virüsün ilerleyişini izleyerek “rostral insula” denen (duyguların düzenlenmesinde rol alan) bir beyin bölgesindeki sinir hücrelerinin (nöron) besini sindirmesi için mideyi uyardığını buluyor. Beynin birincil motor korteksinde bulunan ve bedenin hareket etmesi için buyruk veren hücreler, mide asidinin üretilmesini ve sindirim yolunun kasılmalarını ketliyor.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-020-01508-0?utm_source=commission_junction&utm_medium=affiliate&utm_content=deeplink&utm_campaign=3_nsn6445_deeplink_PID100011630

Bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için hekiminize danışınız.