Soğuk Ortamda Uyumanın Faydaları

Soğuk Ortamda Uyumanın Faydaları

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Oda sıcaklığı sadece uyku kalitemizi değil aynı zamanda genel sağlığımızı da etkiliyor.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR ve METABOLİZMA HASTALIKLARINA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR.

AVUSTRALYA’daki Garvan Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nden araştırmacılar, insanların sadece soğuk bir odada uyuyarak önemli miktarda kilo kaybetmesinin mümkün olduğunu keşfettiklerini açıkladı.

Diabetes’te yayınlanan araştırmaya göre, gece yatmadan oda sıcaklığını bir kaç derece düşürmek diyabet gibi metabolizmayla alakalı olan hastalıkların riskini azaltıyor. Araştırmada, katılımcılar iki gruba ayrılıyor. Bir grup 23 derecede, diğer grup ise 18 derecede uyuyor. Dört ay boyunca her gece katılımcıların kan şekeri ve kalori yakım oranı ölçülerek, karşılaştırılıyor. Araştırmanın sonucuna göre, 18 derecede uyuyanların, vücudundaki iyi yağ oranı neredeyse iki katına çıkıyor. Aynı zamanda, soğuk odalarda uyuyanlar gün içinde daha çok kalori yakıyor. Buna göre, soğuk odada uyumak zamanla hem diyabeti hem de olası metabolizma hastalıklarının riskini gözle görülür seviyede azaltıyor.
CİLDİNİZİN ERKEN YAŞLANMASINI ENGELLER

Melatonin, geceleri salgılanan ve cildi yaşlanmaya karşı koruyan bir hormon. Bu hormon geceleri salgılandığı sıralarda, beden doğal tepkime gösterip, ısısını düşürür.

Bu ısı düşmesine tepki olarak, vücut, bir diğer yaşlanmaya karşı hormon olan büyüme hormonunu salgılar. Bu hormonlar ne kadar çok salgılanırsa, cilt daha parlak ve genç gözükür. Bu yüzden, bu hormonların düzenli olarak çalışabilmesi için soğuk odada uyumak çok önemli.

AĞRI VE İNFLAMASYON AZALIR

Şişmiş ve ağrıyan eklemler veya travmalarda soğuk kompresin iyileştirici etkisini herkes bilir. Aynı soğuk bir odada uyumak bazı durumlarda ağrının azalmasına ve inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir. (İnflamasyon, vücudun herhangi bir zarara karşı verdiği normal koruyucu bir yanıttır. İnflamasyon, hem akyuvarlarımızın bizi bakteri veya virüs gibi bir dış etkenden koruması anlamına gelirken, herhangi bir sakatlık durumunda da inflamasyon meydana gelir; örneğin spor yaparken zorlandığınızda incinen bölge genellikle ağrılı bir hal alır, şişer ve iltihaplanır.)

DAHA KOLAY UYKUYA DALMANIZI SAĞLAR VE UYKU KALİTENİZİ ARTTIRIR

WebMD Dergisi’nden Kathleen Doheny’e göre, uykuya dalmadan önce bedenimizin sıcaklığı birkaç derece düşüyor. Eğer uyuduğunuz ortam bedeninizin sıcaklığını düşürmesinin önüne geçiyorsa, bedeniniz durumu kontrol etmekte oldukça zorlanacaktır ve bu durum sizi uykuya dalmaktan alıkoyarak güzel bir uyku çekmenizin önüne geçecektir.

Kaynak: https://www.ba-bamail.com/content.aspx?emailid=33864

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdırç Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir