Bitter Çikolata ve Depresyon

Bitter Çikolata ve Depresyon

Üzüntü normal yaşamın bir parçasıdır. Ancak bu üzüntülü durumun uzaması ve nedensiz ortaya çıkması ruh sağlığı sorunudur, depresyon olarak tanımlanır. Depresyon duygu, düşünce ve davranışı etkiler. Tedavi edilmediği taktirde aylar yıllar bazen de ömür boyu sürebilir. Türkiye’de 2 milyon kişiyi etkisine alan depresyon; yaşanılan çökkünlük haline denir.

*Önceden zevk aldığınız işlerden artık zevk almamak.
*Duygu değişiklikleri görülmesi, çabuk sinirlenmek.
* Sürekli üzgün hissetmek, çökkünlük hali.
* Çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme ya da az uyuma, iştah değişikliği.
* Bir işe motive olamamak, dikkatin çabuk dağılması, huzursuzluk.
* Kendini işe yaramaz, değeri olmayan biri olarak görmek.
* Vücudun işlevlerinin azalması, cinsel isteksizlik, yorgunluk hisleri.
* Karamsar olmak, yaptıklarından kendini sorumlu tutmak.
* İntihar etmeyi düşünmek depresyon belirtilerindendir.

Tatbiki depresyon mutlaka bir uzman hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Yukarıdaki belirtilerin 2 haftadan uzun sürmesi durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır. Hekiminiz gerekli tetkik ve tedaviler konusunda sizi bilgilendirir ve takip eder.

Beslenme, bağırsak sağlığı, vitamin ve minerallerin eksikliğinin depresyon üzerindeki etkileri kanıtlanmış, özellikle D vitamini eksikliği ve B12 Vitamini eksikliğinin depresyon ile ilişkisi çözümlenmiş durumdadır.

İngiliz bilim insanlarının 13000 kişiyle yürüttükleri bir araştırmada bitter çikolatanın zihin sağlığına etkisini inceledi. Bu araştırmaya göre süt içermeyen bitter çikolata tüketenlerin depresyona girme riski tüketmeyenlere göre %58 daha düşük çıkmaktadır.

Uzmanlar polifenol içeren besinlerin bağırsaklardaki iyi bakterileri arttırıp kötü bakterileri azalttığını gösteriyor. Antepfıstığı hem polifenol hem de fiber içeriği açısından bağırsak sağlığı açısından özellikle tercih edilmesi gereken bir besin. Çikolatada en az %70 kakao içeren bitter tiplerinin tercih edilmesinin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Çikolata, insanın zevk almasını sağlayacak psikoaktif bileşenlere sahiptir.  En önemlisi, feniletilamin bakımından zengin, ruh halimizi ve eksikliğini düzenlemede rol oynayabilen bir nöromodülatördür ve depresyona katkıda bulunur.

Bitter çikolata beynimizdeki ödül sistemini aktive edebilir ve beyindeki dopamin, serotonin ve endorfin seviyesini artırarak ruh halimizi iyileştirebilir. Bu nörotransmiterlerin anormal seviyelerinin, depresyonun önde gelen nedenleri arasında olduğuna inanılmaktadır ve bu nedenle, eksiklikten muzdarip insanlar için çikolata, nörotransmiter seviyelerini yükseltmeye hizmet edebilir. Koyu çikolatanın zengin antioksidan profili, vücut üzerinde antienflamatuar etkiye sahiptir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her gıdada olduğu gibi aşırıya kaçılmaması ve diyabet hastalarının mutlaka hekimlerinin önerdiği miktarda tüketmeleridir.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı, bilimsel çalışmalardan alıntıdır. Lütfen daha fazla bilgi ve tedavi için hekiminize danışınız.

Kaynak:  https://www.ba-bamail.com/content.aspx?emailid=33467

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir