Akran Baskısı

Akran Baskısı

Gençlerin hareketli ve enerjik tutumları ile grup oluşturma istekleri vardır. Bu tutum medya ve internet etkisiyle de bireysel veya grup olarak başka çocuklara karşı baskı ve yıldırma tutumuna dönüşebilir. “Akran baskısı” denilen bu durum, “kurban” seçilen çocuğu etkileyebilir. Çocuğun yaşam uyumunu bozabilir; hatta depresif bozukluk, anksiyete tablosu ortaya çıkabilir.

Çocuğunuzda;

  • Ani içe kapanma, kaygı, sıkıntı tablosu varsa,
  • Okula gitmemek için pek çok gerekçe yaratıyorsa,
  • Okulun değişmesi ile ilgili ısrarlı talebi varsa,
  • Ani gelişen uyku bozukluğu, tikler, gece işemeleri, ders başarısında düşüş gibi belirtiler varsa lütfen yardım alınız.

Okul ile kurulacak iyi bir diyalogla sorun çözülebilir. Psikiyatrik tıbbi veya rehberlik servisi yoluyla çocuğun sıkıntıları hafifleyebilir.

Tedavi

Davranış sorunlarında mucize yöntemler yoktur. Bazı çocuklar hızla tedaviye cevap verse de; aileler uzun süre ve sabırla çocuklarının doğru davranması için çaba göstermelidir. İlaçlar genellikle faydalıdır; ancak her zaman ailenin tutumu ve okulun yaklaşımları ilaçtan daha önemlidir. Fark edilen bir sorunla ilgili sınıf öğretmeni ve rehber öğretmene danışılmalı, çözüm bulunamıyorsa çocuk ve erişkin psikiyatrisinden yardım alınmalıdır.

Çocuğunuzla ilgili her türlü tetkik ve kullandığı ilaçlar ile birlikte öğretmen gözlemi tedaviyi kolaylaştırır. İlaçların yan etkileri iyi izlenip doktor gözlemi ile verildiği sürece genellikle sorun oluşturmaz. Hatta çözüme büyük katkıları olabilir.

Psikiyatrik bilgi ve rehberlik yaklaşımından yoksun, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiniz. Danışmak bir şey kaybettirmediği gibi aksine kolay ve yol göstericidir. Bu tür bir durumun oluşmasından şüpheleniyorsanız lütfen profesyonel yardım alır.Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. İlk adım olarak aile hekiminize danışabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir