Eş Terapisi ve Eşler Arası Sorunlar

Eş Terapisi ve Eşler Arası Sorunlar

Her çift umutla birlikteliğe başlar. Ancak bir evliliği sadece sevmek yürütmez. Evlilik mali, sosyal, cinsel, duygusal ve anne baba olarak karmaşık bir süreçtir.

Anlaşmazlıklar mutlaka olur. Sağlıklı çiftlerin çatışması doğal ve olması gereken bir süreçtir. Bu çatışmalar sınırlarını ve sorunlarını belirler, çözümü kolaylaştırır. Doğal olmayan, çatışmanın krize dönüşmesi, ilişkiyi ve birlikteliği giderek yıpratması, ilişkiyi çekilmez hale getirmesidir.

Cinsel Sorunlar

Türk toplumunun geleneksel yapısı nedeniyle cinsellik bastırılır ve eğitimi hayal bile edilemez. Bu nedenle yüksek oranda cinsel sorunlu birey vardır. Her yirmi kadından birinde vaginusmus ve daha yüksek oranda ilk gece korkusu oluşur. “İlişkiye girememe” ve bundan aşırı korkma olarak tanımlanabilecek bu durum çok hızlı ve kolayca tedavi edilebilir. Benzer şekilde erkeklerde ilişki sırasında beş dakikadan erken sürede boşalma(prematur ejekulasyon) bir sorun olabilir. Tedavisi kolay ve hızlıdır. İstek azlığı ve anorgazmi pek ok gerekçeyle olabilen; tedavisi daha uzun süren bir tablodur. Bireyler ilişkiye isteksizdir, hatta bundan kaçınırlar. Tüm bu sorunlar evliliğin ve yaşamın kalitesini düşürür, uyumu bozar ve ilişkiyi risklere açık hale getirir.

Bir başka sorun da özellikle kırk yaş sonrası erkeklerde görülen “sertleşme güçlüğü”dür. Tedavisi tıbbi desteğe daha çok ihtiyaç duyan bu sorun, ürolojik bir sorun olmadığı hallerde tamamen psikiyatri ile ilgilidir. Ürolojik bir sorun tespit edilse bile psikiyatrik destek fayda sağlayabilir.

Eş Çatışması

Yaşamdan farklı beklentiler, farklı kültürlerle yetişmenin getirdikleri, parasal sorunlar, anne babaların genç çifte aşırı karışmaları cinsel çatışmaları arttırabilir. Bazen alkolizm gibi sorunlarla çiftlerden birindeki psikiyatrik hastalık veya kişilik yapısı ilişkiyi çekilmez hale getirebilir. Böyle bir durum varsa önce neden olan sorun tedavi edilmelidir. Her çatışma bir şekilde çözümlenebilir. Durumun çiftin lehine çözümlenmesi için danışmanlık almak akıllıca olacaktır.

Her türlü sorun ve çatışma çocukları doğrudan etkiler. Çok sık duyduğumuz “çocuklarım için katlanıyorum.” cümlesi doğru değildir. Sürekli çatışma içinde, mutsuz ve sorunlarla yaşayan aile, çocuklarına sadece bunları öğretir. Bu nedenle; uzayan, çözülmeyen ve ilişkiyi bozan sorunlarda mutlaka yardım alınmalıdır. Yardım alınmadığı durumlarda çocukların, aynı sorunları kendi geleceklerine ve ilişkilerine yansıtması kaçınılmazdır. Yani eşini döven bir babanın çocuğu, benzer bir şiddeti yaşamaya veya yaşatmaya adaydır.

Boşanma Danışmanlığı

Bir birliktelik yürüyemez hale gelmeden ve “elimden geleni yaptım.” hissi oluşmadan boşanma önerilmez. Ancak çiftin birlikteliği yıkıcı bir hal aldıysa, her iki tarafta ağır bir sıkıntı ve zarar yaşıyorsa düşünülmelidir. Her eş terapisi mutlu sonla bitmeyebilir. Bazı durumlarda zarar verecek noktaya gelmeden, en az hasarla boşanabilmekte bir çözüm olabilir.

Boşanma çeşitli aşamaları olan, hazırlık yapılması gereken bir süreçtir. Kişiler zaten sıkıntılı olduğundan sağlıklı düşünememekte ve duygusal davranmaktadır. Ne olursa olsun şiddetten, suç olabilecek davranışlardan ve geriye dönüldüğünde utanç duyulacak olaylardan kaçınmak gerekir. Bu süreçlerin en hızlı, kolay ve hasarsız atlatılmasının bir yolu da danışmanlık almaktır. Hukuk yardımı ve psikiyatrik yardım almak, özellikle çatışmanın yoğun olduğu ayrılıklarda çok işe yarar.

Eş Terapileri

Eş terapilerinin yapılabilmesi için çiftin sorunu çözmeye istekli olması gerekir. Ayrıca her iki kişide de ek bir psikiyatrik hastalık olmamalıdır. Eğer varsa sorun çözümüne engel olacağından önce hastalık tedavi edilmelidir. Terapi çiftin kendi tutumlarını, aralarındaki ilişkiyi ve sorunu gözden geçirdiği, test ettiği uzlaşma taktiklerini öğrendiği bir süreçtir.

Cinsel terapilerde çiftler birlikte görüşmeye girer. Eğitim, alıştırma ve ödevlerle giden, genellikle ilaç kullanılmayan bir bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Genellikle 6-10 seansta tamamlanır.

Cinsel sorunların NLP, hipnoz, reiki veya “mucize ilaç” ile çözüleceği veya “tek seansta tedavi garantisi” gibi vaatler psikiyatrik uygulamanın içinde yoktur. Genellikle mali kaygılarla yapılan bu duyurularda hata yapmamak için tedavi vaat edenlerin diploma ve sertifikalarını sorgulayınız.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. İlk adım olarak aile hekiminize danışabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir